- Ragin' Cajuns Fall to Houston Christian In Midweek, 10-9
- Ragin’ Cajuns Post Comeback Victory in Final Midweek Contest
- Bicyclist in critical condition after Lafayette crash, all southbound lanes of the NW Evangeline closed
- 'Women With Heart' 2024 nominees announced, winners will be awarded at annual luncheon
- Festival International 2024 music schedule
Festival International 2024 music schedule
1
LAFAYETTE, La. (KLFY) -- This year's iteration of Festival International is set to kick off Wednesday and here is the full music schedule.
Like every year, Festival International will feature a number of artist of all genres and backgrounds throughout the five day event. Below is a music schedule throughout the week and locations they will be playing.
Wednesday
- Jourdan Thibodeaux et Les Rôdailleurs / Scene Laborde Earles Law Firm / 6:30-7:45 p.m.
- Lil' Nathan & the Zydeco Big Timers / Scene Laborde Earles Law Firm / 8:15-9:30 p.m.
Thursday
- Brewmasters' Talk: Tin Roof Brewing Co. / LUS La Craft Biergarten / 5:45-6:15 p.m.
- Soul Express Brass Band / Scene Laborde Earles Law Firm / 6-7 p.m.
- La Perla / Scene LUS Internationale / 6:15-7:15 p.m.
- Trouble Down Teche / LUS La Craft Biergarten / 6:30-7:30 p.m.
- Sue Foley / Scene Laborde Earles Law Firm / 7:30-8:45 p.m.
- Kombilesa Mi / Scene LUS Internationale / 8-9 p.m.
- Gino V. / LUS La Craft Biergarten / 8-9 p.m.
- The Reminders / Scene Laborde Earles Law Firm / 9:15-10:30 p.m.
- Los Cumbia Stars / Scene LUS Internationale / 9:30-10:45 p.m.
- Zach Edwards & The Medicine / LUS La Craft Biergarten / 9:30-10:45 p.m.
Friday
- Imagination Movers / Scene Laborde Earles Law Firm / 5:15-6:15 p.m.
- La Perla / Scene Wellcare Lafayette / 5:30-6:45 p.m.
- La Famille LeBlanc / Scene LUS Internationale / 5:45-6:45 p.m.
- Brewmasters' Talk: Parish Brewing Co. / LUS La Craft Biergarten / 6-6:30 p.m.
- Luke Huval Band / La Galerie National Park Service / 6-7 p.m.
- Cheikh Ibra Fam / Scene Laborde Earles Law Firm / 6:45-8 p.m.
- The Amazing Nuns / LUS La Craft Biergarten / 6:45-8 p.m.
- Zydeco Dance Lessons w/ Harold Bernard / La Galerie National Park Service / 7:15-7:45 p.m.
- Slavic Soul Party / Scene LUS Internationale / 7:15-8:15 p.m.
- Five Alarm Funk / Scene Wellcare Lafayette / 7:15-8:30 p.m.
- Brewmasters' Talk: The Seventh Tap / LUS La Craft Biergarten / 8:15-8:45 p.m.
- Radio Radio / Scene Laborde Earles Law Firm / 8:30-9:45 p.m.
- Mokoomba / Scene LUS Internationale / 8:45-10 p.m.
- That Bad / LUS La Craft Biergarten / 9-10 p.m.
- Coreyah / Scene Wellcare Lafayette / 9-10:15 p.m.
- Corey Ledet Zydeco / La Galerie National Park Service / 8:15-9:30 p.m.
Saturday
- QWANQWA / Scene Laborde Earles Law Firm / 8:45-9:30 a.m.
- Acadiana Symphony Youth Orchestra ft. special guests: The Rayo Brothers / Scene Wellcare Lafayette / 11:45-12:45 p.m.
- La Famille LeBlanc / Scene Des Jeunes / 12-12:45 p.m.
- La Folk Roots & Sola Violins presents: Int'l Fiddle Summit / La Galerie National Park Service / 12:15-1:30 p.m.
- Southern Mississippi Steel Pan Orchestra / Scene Laborde Earles Law Firm / 12:15-1:45 p.m.
- Riyaaz Qawwali / Scene LUS Internationale / 12:45-2 p.m.
- Singer/Songwriters in the Round hosted by Dustin Dale Gaspard ft. Pierre Donoré & Andrina Turenne / Pavillon De Cuisine / 1-2 p.m.
- Soul Express Brass Band: Presented by The Jazz & Heritage Foundation / Scene Des Jeunes / 1:15-2 p.m.
- The Arab Blues / Scene Wellcare Lafayette / 1:15-2:15 p.m.
- Brewmasters' Talk: Rally Cap Brewing / LUS La Craft Biergarten / 2-2:30 p.m.
- Acadie/Louisiane Musical Connections / La Galerie National Park Service / 2-2:30 p.m.
- QWANQWA / Scene Laborde Earles Law Firm / 2:15-3:30 p.m.
- Southern Mississippi Steel Pan Combo / Scene Des Jeunes / 2:30-3:15 p.m.
- Cheikh Ibra Fam / Scene LUS Internationale / 2:30-3:45 p.m.
- Slavic Soul Party / Scene Wellcare Lafayette / 2:45-4 p.m.
- Battle of the Bands Winners: 2nd place - Amelie Cecile & 1st place - Ultrasound / LUS La Craft Biergarten / 2:45-4 p.m.
- Ann Savoy - Another Heart Official Album Release Party: Presented by The Jazz & Heritage Foundation / Pavillon De Cuisine / 3-4 p.m.
- La Famille LeBlanc / La Galerie National Park Service / 3-4:15 p.m.
- Marcella Simien ft. special guest Terrance Simien / Scene Laborde Earles Law Firm / 4-5:15 p.m.
- La Dame Blanche / Scene LUS Internationale / 4:15-5:30 p.m.
- Brewmasters' Talk: Gnarly Barley / LUS La Craft Biergarten / 4:15-4:45 p.m.
- The Langan Band / Scene Wellcare Lafayette / 4:30-5:45 p.m.
- Jesse Legé Accordion Making Workshop / La Galerie National Park Service / 4:45-5:15 p.m.
- Drew Landry / Pavillon De Cuisine / 5-6 p.m.
- The Weary Boys / LUS La Craft Biergarten / 5-6:15 p.m.
- Mokoomba / Scene Laborde Earles Law Firm / 5:45-7 p.m.
- Jesse Legé & the Bayou Aces / La Galerie National Park Service / 5:45-7 p.m.
- Coreyah / Scene LUS Internationale / 6-7:15 p.m.
- Andrina Turenne / Scene Wellcare Lafayette / 6:15-7:30 p.m.
- Brewmasters' Talk: Urban South Brewe / LUS La Craft Biergarten / 6:30-7 p.m.
- The Here and Now / Pavillon De Cuisine / 7-8:15 p.m.
- Five Alarm Funk / Scene Laborde Earles Law Firm / 7:30-8:45 p.m.
- Brass Bed / LUS La Craft Biergarten / 7:30-8:45 p.m.
- Rusty Metoyer & the Zydeco Krush / 7:30-8:45 p.m.
- Radio Radio / Scene Wellcare Lafayette / 8-9:15 p.m.
Sunday
- Cajun Dance Lessons w/ Brandon Broussard - Louisiana Dance Roots / La Galerie National Park Service / 12-12:30 p.m.
- Tuba Skinny: Presented by The Jazz & Heritage Foundation / Scene Laborde Earles Law Firm / 12-1:15 p.m.
- The Langan Band / Scene Wellcare Lafayette / 12:15-1:30 p.m.
- QWANQWA / Scene Des Jeunes / 12:30-1:15 p.m.
- Riyaaz Qawwali / Pavillon De Cuisine / 12:30-1:30 p.m.
- Voices of Progressive Baptist Church Choir / Scene LUS Internationale / 12:30-1:45 p.m.
- Amis du Teche / La Galerie National Park Service / 1-2 p.m.
- The Rockin' Trojans - LJ Alleman Fine Arts Academy House Band / Scene Des Jeunes / 1:45-2:30 p.m.
- The Arab Blues / Scene Laborde Earles Law Firm / 1:45-3 p.m.
- The Weary Boys / Scene Wellcare Lafayette / 2-3:15 p.m.
- Brewmastes' Talk: Huckleberry Brewing Co. / LUS La Craft Biergarten / 2:15-2:45 p.m.
- The Holiday Playgirls / La Galerie National Park Service / 2:15-3 p.m.
- Rancho Aparte / Scene LUS Internationale / 2:15-3:30 p.m.
- Nicki & The People’s Victory / Pavillon De Cuisine / 2:30-3:30 p.m.
- The TMM Project: Get H.Y.P.E. / Scene Des Jeunes / 3-3:45 p.m.
- School of Rock Lafayette / LUS La Craft Biergarten / 3-4:30 p.m.
- Blake Miller & the Old-Fashioned Aces / La Galerie National Park Service / 3:30-4:30 p.m.
- La Dame Blanche / Scene Laborde Earles Law Firm / 3:30-4:45 p.m.
- Jackie Venson / Scene Wellcare Lafayette / 3:45-5 p.m.
- Meta & the Cornerstones / Scene LUS Internationale / 4-5:15 p.m.
- Pierre Donoré / Pavillon De Cuisine / 4:30-5:30 p.m.
- Horace Trahan & the Ossun Express / La Galerie National Park Service / 5-6 p.m.
- The Bucks / LUS La Craft Biergarten / 5-6:15 p.m.
- Oumou Sangaré / Scene Laborde Earles Law Firm / 5:15-6:30 p.m.
- QWANQWA / Scene Laborde Earles Law Firm / 5:30-6:45 p.m.
- Nomadic Massive / Scene LUS Internationale / 5:45-7 p.m.